Transmetuar më 12-03-2018, 17:25

Ikona franceze e modës, Hybert de Givenchy ka ndërruar jetë në moshën 91 vjeçare.

Stilisti aristokrat është një prej emrave më të njohur të botës së modës, por njihet gjithashtu edhe si njeriu përgjegjës për veshjet e mikeshës së tij, Audrey Hepburn, apo Jacqueline Kennedy.

“Rroba të bukura të thjeshta të Givenchy më dhanë ndjenjën e të qenit në rolin ku kam luajtur”, ka thënë Hepburn më parë për sitlistin.

Miqësia midis Givenchy dhe Hepburn zgjati për 40 vjet dhe ndihmoi në çimentimin e tij në historinë e modës dhe kinemasë.

Ajo u bë muza e tij, dhe ai i projektoi veshjet e saj dhe veshjet e leshta për fytyrën qesharake muzikore në vitin 1957.

"Givenchy vdiq në gjumë, të shtunën më 10 mars 2018. Nipërit dhe mbesat, fëmijët, ndajnë këtë dhimbje", ka thënë për agjencinë e lajmeve AFP, partneri i tij, Philippe Venet, një ish-dizenjator.

Givenchy erdhi nga një sfond aristokratik, dhe ka punuar së bashku me Pierre Balmain dhe Christian Dior pas pas Luftës së Dytë Botërore./b.l/noa.al/