Transmetuar më 09-01-2018, 20:08

Gjumi i mirë është tepër i rëndësishëm për shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Kjo mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të caktuara kronike, të ruajë trurin dhe tretjen tuaj të shëndetshme, si edhe të rrisë sistemin tuaj imunitar.

Për të korrur përfitimet shëndetësore të gjumit, përgjithësisht rekomandohet që të flini mes 7 dhe 9 orë gjumë të pandërprerë çdo natë.

Pavarësisht nga rëndësia e saj, shumë njerëz luftojnë me gjumin e pamjaftueshëm,

Ka shumë strategji që mund të përdorni për të nxitur gjumë të mirë, duke përfshirë ndryshimet në dietën tuaj, pasi disa ushqime kanë pronat që promovojnë gjumin.

Këtu janë 9 ushqimet më të mira që mund të hani para se të flini, për të rritur cilësinë e gjumit.

Lëng qershie

Pulë

Kivi

Bajame

Çaj kamomil

Peshqit me yndyrna

Arra

Çaj

Oriz i bardhë