Transmetuar më 07-01-2018, 22:06

Kryeqyteti i Suedisë, Stokholm, një ndër më të qetët në Europë, është tronditur sot nga shpërthimi i një bombe e cila shkaktoi vdekjen e një burri dhe plagosjen e një gruaje.

Local media report that the explosion was from a hand grenade although this has not been confirmed by police

Ngjarja ndodhi sot (e diel) në metronë Varby Gard në zonën Huddinge në Stokholm, raporton noa.al duke cituar mediat lokale.

A man, 60, and woman, 45, have been taken to hospital following an explosion outside Varby Gard underground station in Huddinge, greater Stockholm

Një burrë rreth 60 vjeç, u shfaq në metro dhe në rrethana ende të paqarta nxori një bombë dhe e shpërtheu atë.

Police stand on guard at the scene outside Varby Gard metro station this morning

Menjëherë më pas, u konstatua plagosja në shkallë serioze e burrit si dhe një gruaje 45-vjeçare që gjendej afër tij në metro.

An ambulance races away from the scene in Huddinge, greater Stockholm

A ishte ky një akt terrorist?

Policia lokale rezervohet duke thënë se nuk kanë prova ta lidhin ngjarjen me terrorin duke e konsideruar si akt ende të paqartë.

Armed police have arrived at the scene and the area has been cordoned off to look for evidence

Burri 60-vjeçar vdiq në spital, kurse kalimtarja nuk ka rrezik jete. /noa.al/