Transmetuar më 18-12-2017, 13:54

Është një nga destinacionet perfekte për festat e fundvitit, sepse mbahet si vendlindja e Santa Clausit.

Lapland është një zonë e madhe në veri të Finlandës, qendra e së cilës është Rovaniemi.

Rovaniemi është një oaz urban në mes të ashpërsisë arktike ku kultura, aktivitetet e çmendura dhe përrallat vinë bashkë.

Ai konsiderohet si vendlindja zyrtare e Babagjyshit të Vitit të Ri.

Për fëmijët, por edhe të gjithë që e ndjejnë magjinë e festave, është një vend ideal për të kaluar pushimet e dimrit, ose që duhet vizituar nëse trajektorja e udhëtimit të festave të kalon nga Skandinavia./b.l/noa.al/