Transmetuar më 06-12-2017, 10:52

Çdo ditë studime të ndryshme na japin këshilla se çfarë duhet të konsumojmë më shpesh për një shëndet të mirë. Megjithatë, është gjithashtu shumë e rëndësishme se çfarë nuk guxojmë të konsumojmë në asnjë rast kur stomaku është bosh.

Ajo që shumë nuk e dinë dhe që nuk është shumë për të folur është fakti se një mëngjes i gabuar mund të dëmtojë vërtet trupin tuaj. Kjo është arsyeja pse ju duhet të shmangni këto ushqime për mëngjes.

Kosi

Nëse hani kos me një stomak bosh, bakteret e mira që janë të mira për florën e zorrëve që ai përmban do të shkatërrohen nga acidi i lukthit.

Agrumet

Limoni, portokalli, mandarinat janë furnizues të mirë të vitaminës C, por acidi i tyre mund të sulmojë mukozën tuaj dhe të shkaktojë plagë të dhimbshme në gojë.

Kastravecë dhe domate

Në përgjithësi rekomandohet që të shmangen perimet si vakt i parë. Nëse konsumoni tranguj herët në mëngjes, ka shumë mundësi që ju të vuani nga urthi dhe fryrja.

Ndërsa nëse hani domate për mëngjes, në kombinim me acidin e lukthit ato mund të shkaktojnë urth dhe madje edhe dhimbje në stomak. /b.l/noa.al/