Transmetuar më 14-11-2017, 07:45

Mbipesha është një problem shumë serioz i viteve të fundit, ku janë të shumtë njerëzit në betejë të përhershme për të pasur trupin në formë.

Ka njerëz që janë të shëndoshë në total, ashtu sikundër ka të tjerë që problemin e kanë vetëm në pjesën e barkut, ku është akumuluar dhe dhjami.

E nëse aktiviteti fizik dhe stërvitjet në palestër nuk janë gjëja që pëlqeni më shumë, ka një zgjidhje edhe më praktike.

Bëhet fjalë për një pije të cilën mund ta përgatisni fare lehtësisht në shtëpi dhe gjithçka ju duhet është kanellë dhe mjaltë.

Merrni dy lugë mjaltë, një lugë kanellë dhe një gotë ujë të valuar. Në ujin e nxehtë shttoni kanellën dhe lëreni deri sa masa të ftohet deri në temperaturën e ambientit.

Më pas shtioni edhe mjaltin dhe përzjejeni. Këtë pije mund ta pini esëll në mëngjes për ditë me radhë dhe do të shikoni se si barku juaj do të bjerë.

Është fare e thjeshtë, ndaj s’iu mbetet gjë tjetër veçse ta provoni. /a.y/noa.al