Transmetuar më 13-11-2017, 13:57

Ajo u ofendua sapo hipi në autobusin për të shkuar në shkollë, vetëm për shkak të ngjyrës së saj. Kjo është ajo që ka denoncuar ditët e fundit në policinë e Torinos një studente pesëmbëdhjetë vjeçare me një baba afrikan dhe një nënë italiane.

Vajza, tha se ajo u sulmua nga një burrë i moshuar në autobus, i cili pa arsye e goditi në gju dhe pastaj i tha asaj se ajo ishte e kotë që të shkonte në shkollë sepse sipas tij ajo e kishte vendin në rrugë.

Fraza raciste, fyese dhe ofenduese, dhe mbi të gjitha askush nuk ndërhyri për të mbrojtur adoleshenten, pjesë e një ekipi basketbolli.

E reja mbërriti në shkollë me lot në sy dhe më pas vendosi të raportojë episodin, mbështetur edhe nga kryetari i ekipit të basketbollit për të cilin ajo luan.

Lidhur me ngjarjen e ndodhur ka folur edhe vetë babai i vajzës i cili është shprehur: “Para se të ndodhte kjo me bijën time gjithçka ishte e bukur dhe rozë për të, ndërsa tani bota e saj ka marrë ngjyrë të zezë.

Ajo që duam ne tani është që ajo t’i kthehet sërish jetës plot entuziazëm që bënte para kësaj ngjarje të turpshme dhe ta shoh botën me sy tjetër”. /b.l/noa.al/