Transmetuar më 13-11-2017, 12:23

Është zhvilluar mbrëmjen e djeshme evenimenti më i madh i ndarjes së çmimeve në Evropë, “MTV Europe Music Awards” 2017.

Mbrëmja është zhvilluar në Wembley Arena të Londrës, me prezantuese artisten e njohur shqiptare, Rita Ora.  Taylor Swift ishte artistja më e nominuar në këtë mbrëmje me gjithsej gjashtë nominime, ndërsa pasohej nga Shawn Mendes, me gjithsej pesë nominime.

Për herë të parë, siç nuk kishte ndodhur më parë, pjesë e kësaj mbrëmje të madhe të ndarjes së çmimeve ishin dhe katër artistë shqiptarë, dy prej të cilëve ia dolën të marrin një trofe: Dua Lipa dhe Ermal Meta.

Fituesit e MTV Ema për vitin 2017:

Kënga më e mirë

Clean Bandit – “Rockabye” ft. Sean Paul & Anne-Marie

DJ Khaled – “Wild Thoughts” ft. Rihanna, Bryson Tiller

Ed Sheeran – “Shape of You”

Luis Fonsi & Daddy Yankee – “Despacito” (Remix) ft. Justin Bieber

Shawn Mendes – “There’s Nothing Holdin’ Me Back” — Fitues

Këngëtari më i mirë

Ariana Grande

Ed Sheeran

Kendrick Lamar

Miley Cyrus

Shawn Mendes- Fitues

Taylor Swift

Pamja më e mirë

Dua Lipa

Harry Styles

Rita Ora

Taylor Swift

Zayn- Fitues

Këngëtari/ja më e mirë e re

Dua Lipa- Fituese

Julia Michaels

Khalid

Kyle

Rag‘n’Bone Man

Kënga më e mirë ‘Pop’

Camila Cabello- Fituese

Demi Lovato

Miley Cyrus

Shawn Mendes

Taylor Swift

Videoklipi më i mirë

Foo Fighters “Run”

Katy Perry  “Bon Appetit” ft. Migos

Kendrick Lamar – “Humble” - Fitues

Kyle – “iSpy” ft. Lil Yachty

Taylor Swift – “Look What You Made Me Do”

Interpretimi më i mirë live

Bruno Mars

Coldplay

Ed Sheeran- Fitues

Eminem

U2

Kënga më e mirë elektronike

Calvin Harris

David Guetta- Fitues

Major Lazer

Martin Garrix

The Chainsmokers

Kënga më e mirë ‘rock’

Coldplay- Fitues

Foo Fighters

Royal Blood

The Killers

U2

Kënga më e mirë Hip Hop

Drake

Eminem- Fitues

Future

Kendrick Lamar

Post Malone

Kënga më e mirë e zhanrit alternativ

Imagine Dragons

Lana Del Rey

Lorde

The xx

Thirty Seconds To Mars- Fitues

Fansat më të shumtë

Ariana Grande

Justin Bieber

Katy Perry

Shawn Mendes- Fitues

Taylor Swift

Këngëtarja më e mirë e promovuar

Hailee Steinfeld- Fituese

Jon Bellion

Julia Michaels

Kacy Hill

Khalid

Kyle

Noah Cyrus

Petite Meller

Rag’n’Bone Man

SZA

The Head And The Heart

BEST UK dhe IRELAND ACT

Dua Lipa

Ed Sheeran

Little Mix

Louis Tomlinson- Fitues

Stormzy

Best Italian Act

Ermal Meta- Fitues