Transmetuar më 23-10-2017, 08:30

Para një muaji e gjysmë përfundoi programi shtetëror “Shqipëria e shëndetshme” për luftimin e sëmundjeve të sistemit muskulor dhe skeletor. Ky projekt i dha mundësinë shqiptarëve t’i kthenin shëndetin nyjeve të tyre. Tanimë e ka radhën Europa. Tashmë në kuadër të këtij programi çdo banor i Europës mund të shërohet me një ulje çmimi prej 50%! Ne i kërkuam doktorit të shkencave mjekësore, profesorit Arben Hoda të na flasë në mënyrë të detajuar mbi programin «”Shqipëria e shëndetshme”.

Ky mjek deklaron se mund ta shërojë një osteohondrozë (osteochondrosis) 18-vjeçare për dy muaj. Deklaron se e shëron plotësisht një gjyshe në moshë tejet të thyer, që vuan nga artriti në fazën më të përparuar, për 78 ditë. Ndërsa, dhimbjet në nyje, sipas tij, në rast të trajtimit të saktë mjekësor kalojnë për 4 ditë! Dhe përgjatë 48 viteve veprimtari profesionale, ai e konfirmon çdo deklaratë me praktikë. Menjëherë pas programit televiziv në RTSH (me temë "si t’i ruajmë nyjet në çdo moshë"), ra dakord që të na jepte një intervistë profesori i njohur Arben Hoda.

-Tungjatjeta, Z. Aben. Na tregoni, ju lutem, a është i vërtetë pohimi se sëmundja e nyjeve dhe osteohondroza janë shoqërues "të pashmangshëm" të moshës së pjekur?

Sigurisht që nuk është i vërtetë. Shoqëruesi i pashmangshëm i moshës së pjekur është besimi i tepërm tek mjekët, të cilët kanë 10 vjet që ju kurojnë, por nuk ju shërojnë dot. Në të vërtetë, nyjet, hondrozat dhe i gjithë skeleti i nënshtrohen në mënyrë të mahnitshme kurimit në çdo moshë. Kjo nuk është ndonjë mrekulli, por shkencë e zakonshme. Ndër të tjera, nëse e di sekretin dhe shfaq pak disiplinë, pacienti mund të shërohet madje edhe në kushte shtëpie dhe shumë shpejt, çka e bëjnë edhe mijëra pacientë të mitë.

-Dhe ku qëndron ky sekret?

"Sekreti qëndron në kuptimin e shkakut pse Ju keni dhimbje. Në përgjithësi në enciklopeditë e ndryshme përmenden deri në 147 shkaqe të mundshme të zhvillimit të osteokondrozës dhe artrozës, por shkaku është një i vetëm - nyjet, rruazat e shtyllës kurrizore dhe kockat humbasin elasticitetin e tyre, dhe për pasojë shkaktojnë dhimbje. Ato lodhen për shkak të furnizimit të dobët me gjak. Ja ku qëndron sekreti, duke e përmirësuar furnizimin me gjak të nyjes, ne e shërojmë atë!

-Po, por besohet se është gati e pamundur të përmirësohet furnizimi me gjak pas moshës 40-vjeçare?

"Këto janë të gjitha budallallëqe! Unë u ngrita më këmbë nga një karrige me rrota pas një aksidenti, çka është më e tmerrshme sesa mosha 40-vjeçare.

-Cilat janë shenjat e para të përkeqësimit të funksionimit të nyjeve pas moshës 40-vjeçare?

Shenjat e para shfaqen, kur i sëmuri fillon të ndjejë lodhje të nyjeve të duarve dhe këmbëve. Kjo në shumicën e rasteve ndodh për shkak të mbingarkesës fizike të nyjeve, ngritja e peshave të rënda, si për shembull, çantat e rënda, këpucët e parehatshme, lëvizjet e përsëritura, të gjitha këto shkaktojnë mbingarkesë të muskujve dhe kockave. Kërci i nyjeve shkatërrohet, kockat fillojnë të fërkohen me njëra-tjetrën, dhe për këtë arsye ju ndjeni mungesën e rehatisë. Si pasojë e kësaj fillimisht shfaqet ngurtësia në lëvizje dhe ënjtje e gjymtyrëve, ndërsa më tej gjymtyra mund të shkëputet plotësisht. Gjithashtu një rol të madh luan edhe përmbajtja e lartë e kripës në organizëm. Nëse ndjeni shqetësime tek duart dhe këmbët, ju duhet menjëherë të kufizoni veten në përdorimin e produkteve dhe lëngjeve, që përmbajnë natrium.

Nuk rekomandohet të pihet: Ujë mineral, Lëng domateje, Brines, Pije alkoolike, produkte qumështi me përmbajtje natriumi.

Nuk rekomandohet të hahet: Gjalp i kripur, margarin, të gjtha llojet e djathërave të fortë dhe të butë, mishi i tymosur, proshuta, mishi i kripur, mish i prerë, pelte, mishi i konservuar, salçiçet, sallamrat (në sallamrat e përgatitur në rrugë industriale dhe produkte të tjera të mishit shtohen konservantë dhe stabilizues, që përmbajnë shumë natrium), gjellë me bazë mishi dhe peshku, që përgatiten shpejt (të konservuara ose të ngrira), peshk i tymosur dhe i konservuar dhe fruta deti, aragostë, lobstera, karkaleca, gaforre (vetëm nëse janë gatuar me kripë), konserva me perime (përveç atyre speciale, ku si konservant nuk përdoret kripa), patatina, lakër e thartë, kikirikë të pjekur dhe të kripur, vaj kikiriku, salcat, ketchup, erëzat për sallatrat, ushqimet e marinuara (përveç atyre të përgatitura në kushte shtëpie pa kripë), të gjitha llojet e suprave, që përgatiten në çast.

-Ju a keni ngritur njerëz të tjerë më këmbë nga karrigia me rrota?

Po dhe disa herë madje. Por shumica e pacientëve të mi janë njerëz të zakonshëm mbi 40 vjeç, sëmundjet e të cilëve janë shfaqur "me moshën". Ata vijnë tek unë me shqetësime shumë të ngjashme: osteokondrozë, artrozë, artrit, hekzikë. Këto sëmundje i drobisin dhe i pengojnë të bëjnë një jetë normale. Ata qajnë, kanë dhimbje, madje e kanë vështirë edhe të ecin." Dhe dukej se njerëzit e zakonshëm nuk janë as atletë, as persona me aftësi të kufizuara. Dhe ankohen – çfarë kam bërë që të më ndodhë kjo mua, përse unë? "Dhe unë u përgjigjem: Le të mos qahemi, por të rikthejmë furnizimin e mirë me gjak

-Sa interesante! Do t’u tregoni lexuesve tanë për këtë metodë?

Do t’u tregoj. Qendra jonë ishte e para në Shqipëri që përfitoi një akses të certifikuar në preparatin më të ri për kurimin e osteokondrozën dhe dhimbjeve të nyjeve, një preparat i përgatitur në bazë të traditave të mjekësisë së lashtë kineze. Unë ju rrëfej se, kur dëgjova për herë të parë për këtë preparat thjesht qesha, sepse nuk besoja në efikasitetin e këtij medikamenti. Por unë mbeta i impresionuar, kur përfunduam testimin, 4 567 njerëz u shëruan krejtësisht nga dhimbjet e tyre, ata përbënin më shumë se 94% të subjekteve të testuara. 5.6% ndjenë përmirësime të dukshme dhe vetëm tek 0.4% e tyre nuk u konstatua ndonjë përmirësim.

-Dhe çfarë preparati është ky vallë?

Po flasim për kremin Hondrocream. Ai prodhohet vetëm në Tiranë dhe Ministria ka shpenzuar 1.3 milionë dollarë për përgatitjen e recetës se këtij ilaçi. Ndërsa ne, meqë ra fjala, kemi paguar 40 milionë lekë për të përfituar të drejtën e prodhimit të këtij kremi në territorin e Republikës së Shqipërisë.

 

-Dhe si vepron ky krem çudibërës?

Edhe një aplikacion i këtij kremi është i mjaftueshëm për të aktivizuar më shumë se 930 000 qeliza, të cilat në mënyrë të drejtpërdrejtë marrin pjesë në procesin e qarkullimit të gjakut. Dhe kështu ndodh çdo herë pas përdorimit të kremit. Ky është edhe parimi kyç i kurës.

-Ju na thatë se kremi Hondrocream mund të blihet me një çmim preferencial me një ulje çmimi prej 50%? Këtë mund ta bëjë çdokush?

Po, absolutisht kushdo. Por për hir të së vërtetës ka një “por”. Për momentin programi shtetëror vepron në territorin e Europës. Kjo për faktin se rrjetet farmaceutike refuzuan të na ndihmojnë për realizimin e këtij preparati, duke e motivuar refuzimin e tyre me faktin se për ta diçka e tillë është ekonomikisht jofitimprurëse. Sidoqoftë, farmacitë janë organizata komerciale, të cilat janë më tepër të interesuara për përfitimin ekonomik, sesa për shëndetin e popullatës. Për këtë arsye ne morëm vendimin ta realizojmë kremin Hondrocream nëpërmjet një website-i të krijuar posaçërisht për këtë qëllim. Megjithatë, të punosh menjëherë për të plotësuar nevojat e të gjithë vendit është e pamundur, dhe për pasojë ne vendosëm ta zhvillojmë programin shtetëror në të gjitha krahinat e vendit dhe përtej kufijve të tij. Momentalisht banorët e Europës mund ta blejnë kremin Hondrocream me një çmim preferencial me ulje 50%.

-Deri kur do të zhvillohet programi? Pas këtij afati kohor banorët e Europës do ta kenë të pamundur ta blejnë kremin Hondrocream me ulje 50%?

Shumë e vërtetë. Afati i përfundimit të programit shtetëror 23.10.2017. Pikërisht përpara skadimit të këtij afati kohor (duke përfshirë edhe ditën e fundit) është e domosdoshme të lihet një kërkesë në sajt. Prandaj, ata, që duan ta blejnë kremin Hondrocream me një çmim preferencial me ulje 50% dhe t’i nënshtrohen një senace kurimi me ndihmën e tij, ju lutemi të nxitohen. Deri më tani kremin Hondrocream e kanë blerë disa dhjetëra mijëra njerëz. Çdo ditë ne marrim shumë komente pozitive për të, si dhe fjalë falenderimi. Ky preparat i ndihmon të gjithë.

-Z. Arben, Ju faleminderit për intervistën! Ndoshta Ju doni t’u thoni diçka lexuesve tanë përpara se të ndahemi bashkë?

Po, patjetër. Unë dua të tërheq vëmendjen e lexuesve se sëmundjet e shpinës dhe nyjeve po prekin edhe grupmoshat e reja, madje edhe dhimbjet më të vogla periodike përbëjnë një shkak për t’u fokusuar tek problemi. Mjeku nuk do t’ju bindë të kuroheni. Dhe mos harroni: sëmundjet që lindin nga dhimbjet në shpinë dhe në nyje jo thjesht shkaktojnë parehati, por ju shkurtojnë jetën me 10-15 vjet.

Kërkime shkencore

Rezultatet e testeve laboratorike të kremit Hondrocream në institutin kërkimor-shkencor të sistemit mulkulo-skeletor:

U përzgjodhën 100 vullnetarë të grupmoshave të ndryshme, të cilët vuajnë nga forma të gradës së lehtë, të mesme dhe të rëndë të keqfunksionimit të sistemit mulkulor dhe skeletor. Pas studimit 30-ditor u përftuan këto rezultate:

Dhimbja u largua që në ditët e para të përdorimit të kremit;

U përmirësua qarkullimi i gjakut në zonat problematike;

U rrit shpejtësia e krijimit të indit të ri kockor.