Transmetuar më 20-06-2017, 21:59

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka folur sonte për zgjedhjet e 25 qershorit, programin ekonomik të PD si dhe akuzat dhe përplasjet me kundërshtarët politikë.

I ftuar në emisionin ‘Studio e Hapur’ të gazetares Eni Vasili në ‘News24’, z.Basha tha se programi ekonomik është hartuar me specialistët më të mirë vendas dhe të huaj.

Ai ka komentuar edhe foton me presidentin amerikan dhe zërat se për këtë foto është paguar. Basha u shpreh se fotoja nuk ka kushtuar asnjë qindarkë.

Kreu i Partisë Demokratike, ndër të tjera është pyetur nëse ka një aleancë PD-PS për të falimentuar LSI. Basha tha se nuk ka aleancë kundër LSI, partitë nuk duhet të sillen si shpk.

INTERVISTA:

Eni Vasili: Meqë jemi në javën e fundit dhe na mbeten vetëm 5 ditë nga votimi.  Le ta fillojmë me disa komente për fushatën. Jeni i kënaqur për mënyrën si e keni zhvilluar fushatën deri tani.

Basha: Janë qytetarët ata që do të vlerësojnë, por unë mund ty them se do kisha dashur të kisha mundësinë të takoja shumë më shumë njerëz, pasi në fund të çdo takimi më mbeten shumë njerëz pa takuar personalisht. Dhe kjo është një diçka që do kisha dashur të ishte ndryshe në këtë fushatë. Por jam i kënaqur që mesazhi ynë ka depërtuar në çdo shtëpi shqiptari, të majtë dhe të djathtë dhe jam i sigurt që kam besim se do ketë në ndikim në vendimin që shqiptarët do marrin të dielën.

Eni Vasili: E kishit menduar apo studiuar më herët fushatën, apo ishte një fushatë që u mendua sapo dolët nga çadra?

Basha: Plani ekonomik po. Ne kemi afro 2 vite që përgatitemi për të nxjerrë Shqipërinë nga kriza. Plani ekonomik lindi nga takimet që kam pasur me studentë, fermerë, me punonjës të sektorit privat. Programi është hartuar me ekspertët më të mirë vendas dhe të huaj. Kanë ardhur ekspertët me të mirë të Merkel. Pra është një plan i mirëmenduar, ambicion dhe i zbatueshëm. Synimi ynë ka qenë që ky plan ekonomik prej fillit, edhe para protestës të ishte themeli dhe thelbi i ofertës tonë. Kemi prioritet te qarta si ulje e TVSH, uljen e taksave, subvencionim e fermerëve, stazhin e studenteve. E gjithë fushata po zhvillohet rreth këtij programi. Programi përbëhet nga 120 faqe dhe kj është një esencë për qytetarët.

Eni Vasili: Kur keni filluar ta shpërndani?

Basha: Ka rreth 1 javë.

Eni Vasili: Me vonesë, të paktën për ne gazetarët se kemi kohë që e kërkojmë

Basha: Për gazetarët është versioni prej 30 faqesh që janë publikuar që prej fillmit.

Eni Vasili: Qëndrojmë tek fushata. Ju flisni për program ekonomik, por kryeministri ironizon që ju keni dy këshilltarë ekonomikë të kancelares Merkel.

Basha: Dy gjëra dua të them. E para gjithë fushata po zhvillohet rreth programit të Partisë Demokratike dhe këtë e vërteton edhe Rama që merret me programin tonë, pasi vetë nuk ka plan. Edhe para 4 vitesh nuk kishte plan, por vetëm premtime. Ai merret me planin tonë dhe të gjitha që thotë janë mashtrime.

Eni Vasili: Mund të na i thoni emrat e këshilltarëve ekonomikë?

Basha: Emrat janë publikuar dhe kryeministri e di. Jo vetëm kaq, por këtu në Tiranë ka ardhur këshilltari i grupit parlamentar të grupit CDU para dy javësh se ky plan ekonomik është hartuar nga CDU i kancelares Merkel dhe është i zbatueshëm. Ky plan do zbatohet me mbështetjen e partnerëve evropianë dhe amerikanë. Me uljen e taksave ne do tërheqim investimet.

Eni Vasili: Pak ditë më parë ju ishit në SHBA ku u takuat me Trump dhe postuat dhe një foto me të në Facebook. Shkuat atje për fushatë apo e kishit planifikuar?

Basha: Unë kisha planifikuar takime me zyrtarë të lartë me Shtëpinë e Bardhë në harkun kohor 18-19 maj dhe siç e dini ju përkoi me takimin dhe marrëveshjen mazhorancë-opozitë. Kjo ishte edhe arsyeja që takimet në SHBA u shtynë për më vonë. Pata mundësinë e jashtëzakonshme për tu takuar me Trump. Kjo vizitë dy ditore përkoi me 1 javë të shpallur nga Shtëpia e Bardhë si ‘Java e fuqizimit dhe zhvillimit të fuqisë punëtore’. Kam shfrytëzuar këtë vizitë për takime me biznesmenë dhe investitorë të ndryshëm të cilët kanë shfaqur interes për të investuar në Shqipëri.

Eni Vasili: Ju po thoni që ata do vinë nëse fitoni ju, nëse fiton Rama jo?

Basha: Rama ka qënë disa herë në SHBA, por ka qenë për piktura dhe ndeshje basketbolli. Nuk besoj se investitorët amerikanë do vijën në një vend ku taksa është me lartë në Ballkan. Ku të huajt rrihen në mes të ditës nga banditët. Me mua gjerat do ndryshojnë, pasi taksat do jenë të ulëta. Ne nuk do mbledhim taksa, por do hapim vende pune. Trump është një njeri me përvojë ekonomike dhe ka një plan që përkon me planin tim nuk është se unë kam kopjuar Trump, apo anasjelltas, por sepse taksat e ulëta garantojnë punësimin.

Eni Vasili: Po e përdorni takimin dhe foton me Trump për fushatën elektorale?

Basha: Jo takimi me Trump është një mundësi e jashtëzakonshme dhe unë e vendos në dispozicion të shqiptarëve, jo të vetes time.

Eni Vasili: Ambasada e SHBA reagoi për foton që mbajnë simpatizantët tuaj?

Basha: Nuk ka asnjë keqpërdorim. Lulzim Basha ka qenë dhe mbetet një lider pro amerikan. Me mua kryeministër lidhjet me SHBA do forcohen dhe konsolidohen. Me planin tim ekonomik do rriten investimet amerikane të cilat sot mungojnë në Shqipëri.

Eni Vasili: Fotoja juaj me Trump u komentua shumë, madje u fol dhe për një çmim, rreth 20 mijë dollarë. Keni koment?

Basha: Po të ishte për çmim, do kishte bërë jo foto, por film Edi Rama se ai e ka provuar se me para blen dhe përpiqet të blejë gjithçka. Kjo fotoja nuk ka kushtuar asnjë qindarkë dhe është e paçmueshme ashtu siç ishte takimi me liderin e botë së lirë presidentin Donald Trump. Ne nuk do lejojmë që paqëndrueshmëria dhe ndërhyrja brutale e Ramës të cenojë marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe SHBA-së. Kjo është garancia që marrëdhëniet me mua kryeministër do forcohen.

Eni Vasili: Pse keni goditur më shumë LSI se PS?

Basha: Nuk është e vërtetë. Do shihni që denoncimi im ndaj drogës dhe oligarkëve ndaj Ramës është prezente. E vërteta e ekonomisë vret më shumë.

Eni Vasili: Pra gjendja ekonomike është më problematike se problemi i kanabisit?

Basha: E ka përgjunjur shtetin para një kaste kriminelësh. Kjo është arsyeja pse Edi Rama u detyrua pas 90 ditësh qëndresë të dorëzonte gjysmën e qeverisë, pasi nuk kishte rrugë tjetër. Rama dështoi të garantonte zgjedhjet.

Eni Vasili: Shohim një sinkron çfarë keni thënë për LSI?

Basha: Para kësaj ju them se problemin me LSI e kam shpjeguar qartë. Nuk do pretendojmë këtu se përgjegjësinë për këto 4 vite e ka LSI. Përgjegjësia është e ndarë mes PS dhe LSI, si dy parti të mëdha të koalicionit. Përgjegjësitë janë të ndara. Kryeministri ka përgjegjësinë për rritjen e taksave, çmimin e energjisë. Por Rama nuk mund t’i merrte këto vendime pa mbështetjen e Ilir Metës. Pra këta për pushtetin e tyre kanë futur në gropë ekonominë.

Eni Vasili: Por ju thoni se LSI do e falimentoni. Keni aleancë kundër LSI?

Basha: Jo, nuk them atë. Absolutisht nuk ka aleancë kundër LSI. Kam thënë që partitë të mos sillen si shpk. Kjo duhet të marrë fund. Këta kanë mbajtur njëri-tjetrin në pushtet dhe për hir të pushtetit kanë rrënuar ekonominë. 56% e shqiptarëve duan të ikin se ekonomia ka marrë fund. Këta flasin për reformën në drejtësi, por kjo reformë është e pandalshme. Zgjedhjet janë nëse do kemi një ekonomi të rrënuar dhe me taksa të larta. Pra kjo është zgjidhja për të dielën. Meta nuk ngriti kartonin kundër interesit të shqiptarëve, por e ngriti për pazaret. Tepsia që flasin sot janë të dy, Rilindja dhe Ilir Meta dhe të dy duhet të paguajnë faturën të dielën.

Eni Vasili: Nga ana tjetër Ilir Meta nuk ka qëndruar në vend numëro. Ju ka quajtur Tomi dhe Xheri, madje dhe të pabesë?

Basha: Meta duket sikur po flet për veten e vet dhe Ramën. Se mos harrojmë këta dy kanë qenë në pushtet. Unë kam qenë në opozitë. Por unë nuk dua të merrem me batuta se po ti dëgjosh këta, thua kanë qenë në opozitë këto 4 vite. E kuptoni çfarë ju thonë shqiptarëve? Qeverisja ka qenë e tmerrshme, ka pasur drogë, Haki droga. Ky tjetri thotë korrupsioni, emërimet. Gjithçka që thonë për qeverisjen e përbashkët është e vërtetë. Është ajo që kemi denoncuar ne për 4 vite. Por tani duke e ditur se shqiptarët nuk e hanë sapunin për djathë, po mundohen të na thonë sikur janë të rinj.

Eni Vasili: Rama është krenar për reformat që ka ndërmarrë në koalicion, por do të reformojë edhe administratën shtetërore.