Transmetuar më 15-03-2017, 09:10

Shkencëtarët pajtohen me faktin se gota me ujë me kripë do të ndikojë për mirë në trupin tuaj. Kjo pije e thjeshtë ndihmon trupin të rigjenerohet dhe të largoj helmet, pasi jonet pozitive dhe negative të ujit dhe kripës bashkëpunojnë me njeri-tjetrin.

Uji me kripë është një mënyrë e mirë për të përmirësuar shëndetin e organizmit tuaj. Për këtë është e rëndësishme që të merrni një majë luge kripë (varet nga preferenca e çdo kujt) dhe konsumojeni këtë pije çdo mëngjes esëll për shtatë ditë.

Ju do të arrini një dietë të ekuilibruar dhe kockat tuaja do të forcohen. Ndihmon metabolizmin, sistemin imuniar dhe zvogëlimin e problemeve me çrregullime hormonale. Gjithashtu ka efekte të mira mbi venat për shkak se është e pasur me minerale dhe jone pozitive.

Hidratimi

Trupi e absorbon ujin dhe kripën në mënyrë të mirë dhe të shpejtë sepse të dyja janë substanca natyrore. Jonet pozitive të trupit dhe jonet negative të ujit lidhen me njëra ­tjetrën.

Detoksifikimi

Uji i kripur ka aftësi antibakteriale dhe ka aftësi që të largojë toksinat nga trupi. Kjo do të parandalojë edhe krijimin e baktereve dhe sëmundjeve të ndryshme nga to.

Tretja

Kjo përzierje përshpejton procesin e tretjes duke stimuluar enzimat. Nëse ju do të pini ujë të kripur çdo mëngjes, sistemi juaj i tretjes do të punojë më shpejt. Ju do të keni një metabolizëm të fort dhe të shëndetshëm.

Pagjumësia

Uji i kripur relakson sistemin tonë nervor dhe të zgjidh problemet me gjumin.

Përfitimet në lëkurë

Nëse keni provuar kremra dhe locione të ndryshme të lëkurës, duhet ta provoni edhe këtë përzierje. Ju do të shihni se në një gotë me ujë të kripur mund të largojë papastërtitë nga lëkura juaj dhe ajo do të duket e shëndetshme dhe plot jetë.

Humbje e peshës

Kjo pije do të ndihmojë edhe në humbjen e peshës dhe do të mbush trupin tuaj me minerale dhe kripëra të nevojshëm për organizmin.