Viti 2019 e gjen Audin me këtë makinë “simpatike” |FOTO
Transmetuar më 17-10-2016, 20:35

Marka e njohur e automjeteve, Audi, po punon për një model të ri që do të jetë ndryshe nga të tjerat dhe që do të dalë në treg në vitin 2019.

Modeli i ri do të jetë i bazuar në standardet aktuale të modelit A1 dhe do të përdorë arkitekturën familjare të grupit Volksëagen.

Mjeti i qytetit, siç po quhet aktualisht, do të ketë një motor me djegie 1.0 litërsh me tre cilindra dhe një motor elektrik me bateri litiumi.

Kjo është hera e tretë që Audi po provon të hyjë në këtë segment.

Në vitin 1999 ishte prezantuar modeli origjinal Audi A2, por dështoi shpejt pasi klientët pëlqyen më shumë Mercedes-Benz A-Class.

Në vitin 2011, një koncept A2 elektrik ishte zbuluar dhe pritej që të futej në prodhim, por në vitin 2013 projekti ishte anuluar.

Ja si do të jetë prodhimi i 2019:

Loading...