Transmetuar më 29-05-2023, 17:53

Operacioni policor i quajtur "Plani" vazhdon në Elbasan me sukses. Në kuadër të këtij operacioni, një 23-vjeçar i shpallur në kërkim për tentativë vrasje është lokalizuar, kapur dhe arrestuar. Përveç tij, një shtetas tjetër është gjithashtu arrestuar për moskallëzim të krimit.

Strukturat për Hetimin e Krimit të Komisariatit të Policisë Elbasan, në bashkëpunim me shërbimet operacionale të Drejtorisë Vendore të Policisë Elbasan, kanë arritur në lokalizimin dhe kapjen e shtetasit të shpallur në kërkim B.R., 23 vjeç, i cili jeton në Elbasan. Së bashku me të, është arrestuar edhe shtetasi E.Rr., 24 vjeç, i cili jeton gjithashtu në Elbasan. Ata dy akuzohen për veprat penale "Moskallëzimi i krimit" dhe "Përkrahja e autorit të krimit". Hetimet sugjerojnë se shtetasi E.Rr. nuk ka denoncuar autorësinë e armës dhe drogës që u gjetën në banesën e shtetasit B.B., i cili u arrestua gjatë operacionit "Plani" më datë 26.05.2023, dhe gjithashtu ka ndihmuar shtetasin B.R..

Sipas hetimeve të deritanishme, dyshohet se më datë 26.05.2023, 23-vjeçari synonte të vriste një 24-vjeçar të cilit i kishte më parë konfliktuar dhe që kishte dënuar dy herë për veprimtari kriminale në fushën e narkotikëve. Shtetasi i ndaluar B.R., pasi nuk arriti të realizojë planet e tij për vrasjen e 24-vjeçarit, për shkak të pranisë së shërbimeve të shtuara në terren, hodhi armën e zjarrit në rrugë dhe ikën.

Në vazhdim të këtij operacioni, më datë 26.05.2023, është shpallur në kërkim edhe shtetasi K.S., i cili ka lidhje shoqërore me shtetasin B.R. Strukturat hetimore të Komisariatit të Policisë Elbasan, në bashkëpunim me Prokurorinë, po vijojnë hetimet për të sqaruar përfshirjen ose jo të këtij shtetasi në këtë ngjarje.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Elbasan, për veprime të mëtejshme.