Transmetuar më 01-10-2022, 12:48

ITALI- Operacion policor në Itali.

15 persona janë arrestuar mbrëmjen e djeshme në Potenza dhe Vulture-Melfese. Mediat italiane shkruajnë se nga këta persona 11 u lanë në burg ndërsa 4 të tjerët në arrest shtëpiak.

Ata u arrestuan nga Karabinierët si pjesë e një operacioni të koordinuar nga Drejtoria e Distriktit Antimafia e Potenzës dhe mposhti një organizatë të përhershme të përkushtuar ndaj aktiviteteve të trafikut të drogës në Melfi (Potenza) dhe në zonën Vulture-Melfese, në kufi me provincën e Foggia, prej nga vinte droga. Gjyqtari hetues i kryeqytetit Lucanian urdhëroi gjithashtu ndalimin e qëndrimit në Pulia dhe Basilicata dhe gjashtë detyrime ditore për paraqitje në policinë gjyqësore.

Në krye të organizatës kriminale ishte shqiptari Ardit Ismaili së bashku me italianin Enrico Caputo. Karabinierët kanë konstatuar gjithashtu disa episode zhvatjeje ndaj të varurve nga droga. Tri kallashnikovë u zbuluan në dispozicion të Ardit Ismailit dhe Antonino Delli Gatti, që besohet se i përkasin klanit Di Muro – Delli Gatti që vepron në zonën e Melfese. Krahas Ardit Ismailit, gjyqtari i çështjes ka lënë në arrest me burg dhe për një shqiptar tjetër, Enkeled Sinaj, për të cilin mbizotrojnë të njejtat akuza.

Hetuesit e komandës krahinore të Potenzës theksuan gjithashtu se nga përgjimet rezultoi se të dyshuarit flisnin me njëri-tjetrin për drogë (kokainë dhe marihuanë) duke përdorur edhe referenca futbolli, “CR7” si drogë më cilësore.