Transmetuar më 26-09-2022, 09:44

INDI- Një fitues i lotarisë indiane ka thënë se është aq i mbingarkuar me kërkesat për ndihmë financiare, saqë i vjen keq për fitimin e xhekpotit.

Sipas BBC,  Anoop, një shofer automjetesh nga shteti jugor i Kerala, kishte fituar 3.06 milionë dollarë në një llotari të qeverisë shtetërore më parë në shtator. Por një javë më vonë, ai postoi një video duke u kërkuar të panjohurve që të mos e shqetësonin më atë dhe familjen e tij.

“Do të doja të mos kisha fituar. Çmimi i tretë mund të ketë qenë më i mirë”.-tha ai.

Anoop thotë në video se po mendon të ndërrojë shtëpi për t’i shpëtuar vëmendjes dërrmuese të publikut. Ai zuri titujt kryesor të mediave kombëtare kur fitoi çmimin, më i larti i ofruar ndonjëherë në shtet për një llotari.

Ai e bleu biletën më 18 shtator, një ditë para se të duhej të fluturonte për në Malajzi për një punë, pasi hapi derrkucin me kursime të djalit të tij. Pasi u publikua lajmi për fitoren e tij, familja e tij mori një vëmendje të madhe mediatike.

“Isha shumë i lumtur kur fitova. Kishte njerëz dhe kamera në shtëpi dhe ne ishim të lumtur”, thotë ai në videon e tij të fundit.

Por situata shpejt doli jashtë kontrollit, thotë ai. Anoop, i cili do të marrë 150 milion rupi pas taksave të qeverisë, thotë se njerëzit shkojnë në shtëpinë e tij çdo mëngjes.

""Unë nuk mund të dal nga shtëpia, nuk mund të shkoj askund. Fëmija im është i sëmurë dhe nuk mund ta çoj te mjeku". Gjithçka që mund t’u them të gjithëve është se nuk kam marrë ende para. Askush nuk e kupton problemin tim, pavarësisht sa herë e them," thotë ai.

Anoop thotë se ai dhe familja e tij kanë qëndruar me të afërmit për t’i shpëtuar vëmendjes. Qeveria e shtetit ka thënë se do të organizojë një program trajnimi njëditor për Anoop mbi menaxhimin financiar për ta ndihmuar atë të përdorë mirë paratë.