Transmetuar më 25-09-2022, 08:46

KOREJA E VERIUT- Koreja e Veriut lëshoi ​​një raketë balistike të paidentifikuar në Detin e Japonisë. Kjo është raportuar nga ushtria e Koresë së Jugut, sipas raporteve të agjencisë së lajmeve Yonhap. Hedhja bëhet disa ditë pas mbërritjes së një aeroplanmbajtëse amerikane për stërvitje të përbashkëta me Jugun në një shfaqje force kundër Pheniani-t.

Koreja e Jugut kishte zbuluar më parë shenja se Veriu po përgatitej të lëshonte një raketë balistike të nisur nga një nëndetëse, tha të shtunën zyra e presidentit, një armë që Pheniani e testoi për herë të fundit në maj. Nisja e sotme është e fundit në një seri testesh bërthamore, duke përfshirë lëshimin e një ICBM me rreze të gjatë, raporton tgcom24.

Roja bregdetare japoneze konfirmoi gjithashtu një lëshim të mundshëm të raketave balistike, duke cituar informacione nga Ministria e Mbrojtjes e Tokios. Anijeve në zonë u është kërkuar të vëzhgojnë dhe të japin informacion për çdo objekt të paidentifikuar. Transmetuesi publik japonez NHK tha se objekti dukej se kishte rënë jashtë zonës ekskluzive ekonomike të Japonisë.