Transmetuar më 16-09-2022, 13:55

Tiranë- Kryetari i PD, Sali Berisha ka lëshuar sërish akuza të forta sot ndaj Lulzim Bashës. Në takimin e javës me gazetarët Berisha u shpreh se Basha është një peng i marrë nga kryeministri Edi Rama dhe se ka firmosur për largimin e tij nga Partia Demokratike.

Berisha akuzoi se Basha po ashtu ka marrë pjesë në skenarin për ta shpallur atë non-grata.

Kryetari i PD, Berisha po ashtu tha se nuk donte të bënte profetin, por i kishte thënë Bashës se kudo që të shkonte do të ndiqej nga dosjet e tij.

Deklaruat se zoti Basha ishte marrë peng, a ishte marrë nga PS apo organizata të tjera ndërkombëtare?

Pjesë nga fjala e Sali Berisha:

Ai ishte peng i Edi Ramës, së dyti i kam deklaruar më herët se si ai firmosi për të larguar Berishën nga PD dhe morri pjesë në skenarin e të shpalljes sime non-grata për qëllimet e tij. Paska qenë keqësisht i kapur dhe mendoi se në atë mënyre do shpëtonte lëkurën e tij. Por unë i thashë, e vërteta vonon por nuk harron. I kisha deklaruar atij: Lulzim, kudo që të shkosh, para teje shkojnë dosjet e tua. Nuk dua të bëj profetin, por këto ja kam thënë. Këto janë akte që nuk janë kopetencë e Bashës apo e Ramës, por të sigurisë madhore kombëtare, tjetër punë se i ka në dorë Rama dhe bën si do. Bëhet agresion i madh ndaj vendit, dhe nuk mblidhet as këshilli i mbrojtejs kombëtare, as komiteti. Ai çfarëdo gënjen e mashtron, sillet sikur është nën çifligun e tij në Surrel.