Transmetuar më 29-08-2022, 18:35

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 309 testime, 56 qytetarë të infektuar, një humbje jete dhe 370 të shëruar në 24 orët e fundit

Situata: Janë kryer 309 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 56 qytetarë, në këto bashki:

16 në Tiranë, 7 në Kavajë, nga 4 qytetarë në Durrës, Lushnje, Gjirokastër, Kolonjë, 3 në Pogradec, nga 2 qytetarë në Vorë, Dibër, Vlorë, Këlcyrë, nga 1 qytetar në Shkodër, Lezhë, Divjakë, Mallakastër, Selenicë, Gramsh.

Janë 3,222 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 16 pacientë. Në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov2: një qytetar nga Berati 69 vjeç. Janë shëruar 370 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 320,621 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (29 Gusht 2022) Raste të reja ditore 56 Të shëruar në 24 orë 370 Të shtruar në spitale 16 Humbje jete në 24 orë 1 Testime ditore 309

Testime totale 1,959,469 Raste pozitive 327,425 Raste të shëruara 320,621 Raste Aktive 3,222 Humbje jete 3,582

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 1,460 Fier 341 Elbasan 265 Durrës 227 Shkodër 220 Korçë 200 Vlorë 169 Gjirokastër 117 Berat 89 Lezhë 69 Dibër 54 Kukës 11