Transmetuar më 24-08-2022, 18:47

TIRANË- Njëperson ka ndërruar jetë gjatë 24 orëve të fundit si pasojë e infektimit me Covid-19. Në bilancin e 24 orëve të fundit, bëhet me dije se nga 1436 testime kanë rezultuar pozitivë 445 qytetarë. Janë 3,704 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 21 pacientë. Janë shëruar 404 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 318,804 që nga fillimi i epidemisë.

Njoftimi i MSH-s:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1436 testime, 445 qytetarë të infektuar, një humbje jete dhe 404 të shëruar në 24 orët e fundit.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 1732 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 606 qytetarë, në këto bashki: 159 në Tiranë, 34 në Fier, 28 në Durrës, 24 në Shkodër, 20 në Lushnje, 19 në Sarandë, 18 në Kavajë, 16 në Gjirokastër, 15 në Vlorë, nga 9 qytetarë në Kamëz, Korçë, Elbasan, 6 në Tepelenë, nga 5 qytetarë në Rrogozhinë, Pogradec, Berat, Peqin, nga 4 qytetarë në Mallakastër, Maliq, Kolonjë, nga 3 qytetarë në Lezhë, Kurbin, Krujë, Dibër, Patos, Himarë, Devoll, Kuçovë, Gramsh, nga 2 qytetarë në Malësi e Madhe, Selenicë, Delvinë, Përmet, Këlcyrë, Skrapar, nga 1 qytetar në Vau i Dejës, Pukë, Kukës, Vorë, Bulqizë, Mat, Roskovec, Divjakë, Janë 3,704 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 21 pacientë. Në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov2: një qytetar nga Durrësi 86 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes. Janë shëruar 404 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 318,804 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (24 Gusht 2022) Raste të reja ditore 445 Të shëruar në 24 orë 404 Të shtruar në spitale 21 Humbje jete në 24 orë 1 Testime ditore 1436 Testime totale 1,954,756 Raste pozitive 326,086 Raste të shëruara 318,804 Raste Aktive 3,704 Humbje jete 3,578 Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve: Tiranë 1,634 Fier 419 Durrës 293 Vlorë 248 Korçë 234 Elbasan 233 Shkodër 225 Gjirokastër 146 Berat 126 Lezhë 86 Dibër 43 Kukës 17