Transmetuar më 01-08-2022, 23:27

SERBI- Polemika edhe mes politikanëve serbë në lidhje me situatën e krijuar në veri të Kosovës.

Kryetari i Partisë Republikane të Serbisë, Nikola Sanduloviç ka reaguar për situatën në veri të Kosovës. Me anë të një postimi në Facebook, Sanduloviç e ka cilësuar budalla presidentin Aleksandar Vuçiç. Sanduloviç i ka kërkuar Vuçiçit të ndalojë propagandën dhe të sqarojë para qytetarëve të vërtetën se çfarë i thanë gjeneralët e NATO-s. Sipas tij në një komunikim me gjeneralët serbë, forcat e NATO-s ua kanë bërë të qartë se nëse preket Kosova, Serbia do të rrafshohet

Postimi i Plotë:

Sa budalla është Aleksandar Vuçiç?! I mësuar të rrisë vazhdimisht tensionin dhe frikën tek njerëzit e konfliktit mes serbëve dhe shqiptarëve në Kosovë, dhe në këtë mënyrë të vazhdojë të ndërtojë politikën e tij dhe të konsolidojë pushtetin, nuk e priti reagimin e gatshëm të SHBA dhe BE për të është bllof i vazhdueshëm. Kësaj radhe nuk arriti ta bëjë situatën që krijoi mbi Kosovën, gjë që çoi në përshkallëzimin e konfliktit të hapur, do të jetë ai që do ta qetësojë dhe do të paraqitet rrejshëm si një njeri që mund ta kontrollojë situatën dhe të de-eskalojë më tej st i mundshëm luftë.

SHBA dhe BE e kanë gëlltitur kaq shumë herë historinë, retorikën dhe sjelljen e tij radikale, prandaj këtë herë nuk arriti ta qetësojë situatën dhe tensionin që E KRIJOI VETË, dhe filigrani e ka nxjerrë pikërisht Albin Kurtin si lider që dëshiron të qetësohet shqetësimet dhe Aleksandar Vuçiqit i mbeti i qartë kërcënimet e tij për luftë dhe duke shpallur ASNJË DORËHEQJE DHE SE SERBIA DO TË FITOJË KËTË RADHË Tani e gjithë bota është pjekur dhe e ka parë natyrën dhe politikën e vërtetë të një evropiani të rremë dhe një radikali dhe nacionalisti të fortë. Tani Aleksandar Vuçiç është shënuar si duhet, SI SHPËRNDARËS I STABILITETIT DHE PAQES NË BALLKAN. Mos harroni sloganin e tij para zgjedhjeve: "PAQE, STABILITET, VUÇIQ"? Çfarë je ti tani SHEQERI IM?! Urime SHBA për punën e bërë mirë!

Veriu i Kosovës është përfshirë nga tensionet pasi qeveria e Kosovës paralajmëroi se duke nisur nga 1 gushti qytetarët serb që kanë makina me targa me akronime të qyteteve të Kosovës, që lëshohen nga Serbia, do të mund të riregjistrojnë makinat e tyre me targat RKS (Republika e Kosovës). Po ashtu, nga sot u tha se të gjithë shtetasit e Serbisë, që do të hyjnë në territorin e Kosovës, do të pajisjen me një dokument të përkohshëm të hyrje-daljes, që do të zëvendësojnë dokumentet e identifikimit personal nga Serbia. Praktikë të njëjtë Serbia aplikon për shtetasit e Kosovës prej 11 vjetësh. Pas tensioneve dhe kërkesës së SHBA, Kurti vendosi shtyrjen me një muaj të këtij vendimi.