Transmetuar më 29-07-2022, 16:19

Tiranë-  COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2413 testime, 1084 qytetarë të infektuar, tre humbje jete dhe 1527 të shëruar në 24 orët e fundit

Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror. Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet. Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127. Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 2413 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 1084 qytetarë, në këto bashki: 387 në Tiranë, 74 në Durrës, 53 në Lushnje, 45 në Vlorë, 42 në Fier, 31 në Gjirokastër, nga 29 qytetarë në Kamëz, Sarandë, 27 në Lezhë, 25 në Elbasan, 24 në Divjakë, nga 22 qytetarë në Korçë, Berat, 21 në Dimal, 20 në Shkodër, nga 19 qytetarë në Krujë, Kavajë, 16 në Devoll, 13 në Tepelenë, nga 11 qytetarë në Shijak, Kuçovë, nga 10 qytetarë në Dibër, Pogradec, nga 9 qytetarë në Maliq, Gramsh, nga 8 qytetarë në Vorë, Patos, nga 7 qytetarë në Tropojë, Selenicë, Prrenjas, nga 6 qytetarë në Mirditë, Bulqizë, Mallakastër, Librazhd, nga 5 qytetarë në Kukës, Himarë, Skrapar, nga 4 qytetarë në Pukë, Has, Kurbin, nga 3 qytetarë në Malësi e Madhe, Delvinë, nga 2 qytetarë në Fushë Arrëz, Mat, Roskovec, Përmet, nga 1 qytetar në Rrogozhinë, Këlcyrë, Kolonjë, Peqin. Janë 8,722 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 29 pacientë. Në 24 orët e fundit ka tre humbje jete me Sars-Cov2: një qytetar nga Fieri 60 vjeç, nje qytetare nga Tirana 70 vjeçe, një qytetar nga Kamza 76 vjeç. Janë shëruar 1527 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 298,099 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (29 Korrik 2022) Raste të reja ditore 1084 Të shëruar në 24 orë 1527 Të shtruar në spitale 29 Humbje jete në 24 orë 3 Testime ditore 2413

Testime totale 1,914,327 Raste pozitive 310,362 Raste të shëruara 298,099 Raste Aktive 8,722 Humbje jete 3,541

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4,890 Fier 716 Durrës 608 Vlorë 470 Elbasan 412 Shkodër 337 Berat 321 Korçë 285 Lezhë 252 Gjirokastër 197 Dibër 150 Kukës 84