Transmetuar më 23-07-2022, 17:58

OVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2730 testime, 1158 qytetarë të infektuar, dy humbje jete dhe 1195 të shëruar në 24 orët e fundit

Situata: Janë kryer 2730 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 1158 qytetarë, në këto bashki: 480 në Tiranë, 73 në Durrës, nga 40 qytetarë në Vlorë, Sarandë, 39 në Berat, 35 në Kamëz, 34 në Fier, 31 në Lushnje, 29 në Korçë, nga 23 qytetarë në Shkodër, Elbasan, 21 në Lezhë, 18 në Krujë, nga 15 qytetarë në Kavajë, Gjirokastër, nga 14 qytetarë në Dimal, Kuçovë, nga 13 qytetarë në Vorë, Divjakë, Mallakastër, nga 12 qytetarë në Kurbin, Roskovec, nga 11 qytetarë në Dibër, Patos, Tepelenë, Belsh, nga 10 qytetarë në Skrapar, Gramsh, 9 në Shijak, nga 8 qytetarë në Vau i Dejës, Tropojë, Devoll, nga 7 qytetarë në Pukë, Pogradec, nga 5 qytetarë në Malësi e Madhe, Bulqizë, Selenicë, Himarë, Delvinë, 4 në Maliq, nga 3 qytetarë në Fushë Arrëz, Has, nga 1 qytetar në Kukës, Klos, Finiq, Libohovë, Përmet.

Janë 9,690 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 35 pacientë. Në 24 orët e fundit ka dy humbje jete me Sars-Cov2: një qytetare nga Berati 71 vjeçe, një qytetar nga Tirana 96 vjeç.

Janë shëruar 1195 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 290,710 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (23 Korrik 2022) Raste të reja ditore 1158 Të shëruar në 24 orë 1195 Të shtruar në spitale 30 Humbje jete në 24 orë 2 Testime ditore 2730

Testime totale 1,900,445 Raste pozitive 303,925 Raste të shëruara 290,710 Raste Aktive 9,690 Humbje jete 3,525

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5,548 Durrës 787 Fier 685 Vlorë 523 Berat 426 Elbasan 412 Shkodër 371 Lezhë 319 Korçë 256 Gjirokastër 153 Dibër 148 Kukës 62