Transmetuar më 26-06-2022, 13:57

UKRAINË- Kanë dalë bilancet paraprake të raketave ruse që u hodhën sot herët në mëngjes mbi Kiev.

Sipas njoftimeve, raketat ruse goditën një ndërtesë banimi dhe kompleksin e një kopshti fëmijësh në qendër të Kievit të dielën, duke vrarë një person dhe duke plagosur pesë të tjerë.

Zjarrfikësit shuan një zjarr në një ndërtesë banimi nëntëkatëshe të dëmtuar rëndë në lagjen qendrore Shevchenkivskiy, thanë shërbimet e urgjencës. Mbeturinat u shpërndanë mbi makina të parkuara jashtë një ndërtese që digjet me një krater në çatinë e saj.

“Ata (shpëtuesit) kanë nxjerrë një vajzë shtatëvjeçare. Ajo është gjallë. Tani ata po përpiqen të shpëtojnë nënën e saj. Ka njerëz nën rrënoja,"- tha kryetari i bashkisë së Kievit Vitali Klitschko i cili shtoi se disa persona tashmë ishin shtruar në spital.

Në një vend tjetër rreth 400 metra larg, një fotograf i Reuters pa një krater të madh shpërthimi pranë një sheshi lojrash në një kopsht fëmijësh privat që kishte thyer xhamat. Disa garazhe private në zonë u shkatërruan plotësisht.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se kishte përdorur armë me precizion të lartë për të goditur qendrat e trajnimit të ushtrisë ukrainase në rajonet e Chernihiv, Zhytomyr dhe Lviv, një referencë e dukshme ndaj sulmeve të raportuara nga Ukraina të shtunën. Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm në lidhje me sulmet e së dielës në Kiev. Moska mohon të ketë shënjestruar civilët.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba u bëri thirrje vendeve të Grupit të Shtatë që mbajnë një samit tre-ditor në Gjermani të vendosin sanksione të mëtejshme ndaj Moskës dhe të ofrojnë më shumë armë të rënda.

Një zëdhënës i forcës ajrore ukrainase tha se nga katër deri në gjashtë raketa me rreze të gjatë u lëshuan nga bombarduesit rusë më shumë se një mijë kilometra larg në rajonin jugor rus të Astrakhanit që shikon nga deti Kaspik. Ai tha se disa nga raketat në hyrje u rrëzuan nga mbrojtja ajrore ukrainase.

Shefi i policisë së Ukrainës Ihor Klymenko tha në televizionin kombëtar se pesë persona ishin plagosur. Policia më vonë konfirmoi se një person kishte vdekur.