Transmetuar më 22-06-2022, 18:58

Rrëzohet qeveria e kryeministrit Kiril Petkov në Bullgari.

Pas një mocioni mosbesimi qe u mbajt sot ne Parlamentin bullgar, u votua pro rrëzimit te Ekzekutivit.

Rrëzimi i qeverisë bullgare erdhi fill pasi ky shtet i hoqi veton Maqedonisë së Veriut.

Në parlamentin bullgar u votua me 123 vota pro shkarkimit nga 116 kundër.

Vendi i Bashkimit Evropian tani përballet me një raund të ri trazirash politike dhe ndoshta zgjedhjet e tij të katërta kombëtare që nga prilli 2021, duke vënë në rrezik miliona euro nga fondet e rimëkëmbjes së BE-së dhe planet e tij për të adoptuar euron në 2024.

Bllokimi mund të pengojë gjithashtu përpjekjet e Bullgarisë për të siguruar prurje të qëndrueshme të gazit natyror pasi Moska ndërpreu dërgesat e gazit në vendin ballkanik – pothuajse plotësisht i varur nga gazi rus – për shkak të refuzimit të Sofjes për të paguar në rubla.

Duke folur gjatë një debati mbi mocionin e mosbesimit në Parlament të martën, Petkov u bëri thirrje ligjvënësve që të mbështesin kabinetin e tij mes një lufte në Ukrainë dhe inflacionit në rritje.

“Kjo qeveri nuk do të lejojë vjedhjen e taksapaguesve bullgarë,” tha Petkov.

Petkov, një 42-vjeçar i diplomuar në Harvard, ka mbajtur një pozicion të fortë pro-evropian dhe pro-NATO-s, një qëndrim i pazakontë për një vend me një qëndrim tradicionalisht miqësor ndaj Rusisë. Petkov shkarkoi ministrin e tij të mbrojtjes në shkurt sepse refuzoi ta quante "luftë" pushtimin rus të Ukrainës, mbështeti sanksionet e BE-së kundër Moskës dhe ra dakord të riparonte makinerinë e rëndë ushtarake të Ukrainës, duke ndaluar dërgimin e armëve në Kiev.

Ish-partneri i koalicionit ITN u largua nga qeveria pasi akuzoi Petkovin për shpërfillje të interesave të Bullgarisë duke u përpjekur të heqë veton e saj në bisedimet e pranimit të Maqedonisë së Veriut në BE nën presionin e aleatëve të saj në BE dhe NATO. Petkov ka argumentuar se çdo vendim mbi veton do të vihej në votim në parlament dhe akuzoi udhëheqjen e partisë populiste ITN për pengim të qëllimshëm të agjendës së kabinetit