Transmetuar më 01-06-2022, 20:39

Elton John ka vështirësi në ecje dhe tani është në një karrige me rrota. Kamera e ka kapur këngëtarin 75-vjeçare në aeroportin e Leipzig-ut, e veshur me uniformë, maskë dhe ulur në karrocë. Në galeri shikoni fotot.

Kjo sigurisht nuk është hera e parë që Elton John përdor një karrige me rrota. Tre vjet më parë, kur ai kishte thyer përsëri kyçin e këmbës, ai ishte në një karrige me rrota. Por tani nuk është thënë asgjë për gjendjen e tij shëndetësore.

Kjo gjë i ka shqetësuar fansat e tij pasi në ditët në vijim këngëtari ka një program të ngarkuar në të gjithë Evropën që përfshin performanca dhe koncerte.

Tani vëmendja kryesore e të gjithëve është tek e shtuna, kur do të festohet Jubileu Platinum i Mbretëreshës Elizabeth dhe Elton John, së bashku me Queen dhe Diana Ross, do të këndojnë atje.

Elton John ka lindur më 25 mars 1947 në Londër. Ai filloi të luante piano në moshën 3-vjeçare dhe në moshën 11-vjeçare u pranua në Akademinë Mbretërore të Muzikës.

Në moshën 16-vjeçare luante në piano dhe këndoi në një pijetore. Në vitin 1969 ai iu përgjigj një reklame që kërkonte kantautorë dhe bëri kontratën e tij të parë.

Me një karrierë prej pesë dekadash, Elton John është një nga muzikantët më të suksesshëm të të gjitha kohërave.

Ai ka shitur mbi 250 milionë disqe në mbarë botën dhe është artisti me më shumë performanca live në historinë e muzikës, duke realizuar mbi 3,000 koncerte.

John është këngëtari me më shumë shitje të albumeve dhe hite radiofonike në historinë amerikane, pas vetëm Elvis Presley dhe The Beatles.

Në vitin 1976, ai zbuloi publikisht se ishte biseksual, ndërsa në vitin 1988, se ishte homoseksual. Në dhjetor 2014, u martua në Londër me partnerin e saj (me të cilin jetonin në marrëveshje bashkëjetese), David Fernis. /noa.al