Transmetuar më 04-05-2022, 16:57

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 642 testime, 20 qytetarë të infektuar, asnjë humbje jete dhe 85 të shëruar në 24 orët e fundit Situata: Janë kryer 642 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 20 qytetarë, në këto bashki: 15 në Tiranë, 3 në Lushnje, nga 1 qytetar në Fier, Divjakë. Janë 291 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 6 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2. Janë shëruar 85 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 271,424 që nga fillimi i epidemisë. Statistika (04 Maj 2022)

Raste të reja ditore 20 Të shëruar në 24 orë 85 Të shtruar në spitale 6 Humbje jete në 24 orë 0 Testime ditore 642

Testime totale 1,808,952 Raste pozitive 275,211 Raste të shëruara 271,424 Raste Aktive 291 Humbje jete 3,496

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 199 Fier 31 Vlorë 15 Shkodër 9 Elbasan 9 Korçë 8 Gjirokastër 7 Durrës 5 Kukës 3 Lezhë 3 Berat 2