Transmetuar më 22-04-2022, 17:16

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1256 testime, 52 qytetarë të infektuar, asnjë humbje jete dhe 33 të shëruar në 24 orët e fundit

Situata: Janë kryer 1256 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 52 qytetarë, në këto bashki: 29 në Tiranë, 3 në Vlorë, nga 2 qytetarë në Elbasan, Tepelenë, Libohovë, Konispol, Fier, Durrës, nga 1 qytetar në Vau i Dejës, Kukës, Mallakastër, Himarë, Delvinë, Sarandë, Pogradec, Poliçan. Janë 389 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 7 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2. Janë shëruar 33 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 270,852 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (22 Prill 2022)

Raste të reja ditore 52 Të shëruar në 24 orë 33 Të shtruar në spitale 7 Humbje jete në 24 orë 0 Testime ditore 1256

Testime totale 1,798,288 Raste pozitive 274,737 Raste të shëruara 270,852 Raste Aktive 389 Humbje jete 3,496

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 278 Vlorë 27 Fier 25 Korçë 14 Shkodër 10 Gjirokastër 10 Berat 9 Durrës 5 Kukës 5 Elbasan 5 Lezhë 1