Transmetuar më 12-03-2021, 17:39

Pranë Tokës pritet të kalojë një asteroid i përmasave të mëdha.

Fenomeni, sipas NASA-s do të ndodhë javën e ardhshme, ndërsa trupi qiellor është emërtuar FO32.

Sipas studiuesve, ky asteroid është më i madhi që i afrohet Tokës për këtë vit.

“E njohim mirë rrugën orbitale të tij përreth Diellit sepse është zbuluar para dy dekadash dhe kemi pasur kohë ta gjurmojmë”, tha Paul Chodas, i agjencisë amerikane të hapësirës.

Chodas shpjegoi se asteroid nuk përbën ndonjë rrezik për planetin tonë pasi do të jetë 1.25 million milje larg.

Ai do te jete megjithatë i dukshëm sidomos për astronomët në hemisferën jugore që do të përdorin teleskopë të mëdhenj. /k.k/noa.al/