Transmetuar më 14-06-2017, 08:51
Publicitet

Kosi është një ushqim i mirë dhe me shumë proteina që furnizon organizmin. Por sekreti është të zgjedhësh kosin e duhur dhe ta hash në mënyrën e duhur, shumë e rëndësishme për vlerat shëndetësore.

Zgjidh proteinat

Rregulli për kosin është më shumë proteina dhe më pak sheqer. Kështu që shiko me kujdes çdo lloj varianti nga kosi në dyqan dhe zgjidh atë që ka më shumë proteina.

Shto fruta

Një prej mënyrave të zgjuara për t’i hequr sheqerin kosit janë frutat. Shto në të çdo lloj fruti të stinës duke filluar që nga kajsitë, qershitë, boronica apo luleshtrydhe etj.

Përzieje

Kosi mund të bëhet edhe më i shijshëm me produkte të shëndetshme, shkruan class. Përpiqu të shtosh antiinflamatorë të ndryshëm si shafrani i Indisë apo kanella (që do t’i dërgojë një mesazh trurit të mendojë se kosi është i ëmbël, por pa sheqer).

Shto mjaltë

Edhe kjo përzierje është e shëndetshme, edhe pse është e ëmbël. Megjithatë nuk duhet tepruar me masën sepse mund të shtosh më shumë sheqer e më shumë kalori nga ç’mendon. Mjafton vetëm një lugë mjaltë.