Transmetuar më 17-05-2017, 17:11
Publicitet

Dy shpërthime janë regjistruar në dy këmbët mbajtëse të një shtylle të tensionit të lartë në Kodër Thumanë në Krujë.

Burime nga policia sqarojnë se shpërthimi dyshohet të ketë ndodhur 4 ditë më parë, pra më 13 maj rreth orës 02:00, ndërsa janë shoqëruar pesë shtetas me qëllim sqarimin e plotë të ngjarjes.

Shtetasit e shoqëruar banojnë në afërsi të vendit të ngjarjes dhe deklarojnë se para 3-4 ditësh kanë dëgjuar dy shpërthime të njëpasnjëshme, por nuk e kishin lokalizuar vendin.

Efektivet e Policisë kanë gjetur dhe dërguar në Laboratorin e Policisë Shkencore për ekzaminime të mëtejshme: disa mbetje lënde plasëse e dyshuar eksploziv; rreth 40 cm fitil zjarrëpërcjellës i djegur; mbetje prej qelqi që është përdorur si mekanizëm për ndezje.

Veprimet e tjera procedurale po kryhen nga Specialistë të Drejtorisë Kundër Akteve Terroriste Tiranë. /b.l/noa.al/.