Transmetuar më 21-01-2017, 21:10

Nga Prof. Dr. Sali Berisha

Në Kapitol Hill u zhvillua ceremonia madheshtore ne kufijte e epikes e inaugurimit te Presidentit te 45 te SHBA Donald Trump.

Kjo eshte nje dite historike dhe ky eshte inaugurimi i shekullit per SHBA, kombin amerikan, miqte e tyre por dhe mbare boten.

Inagurimi i Barack Obames si presidenti i pare me ngjyre i SHBA ishte padyshim nje moment historik dhe nje permendore tjeter lirie e kombit te madh amerikan. Por inaugurimi i Donald Trump eshte inaugurimi i shekullit dhe fillimi i nje ere dhe kjo sepse:

Per here te pare ne historine e SHBA nje personalitet jashte establishmentit, me i kundershtuar se asnje tjeter nga spektri politik, nga mediat, institucionet zyrtare dhe pollet e vendit te tij por edhe nga shtetare te huaj e deri dhe institucione nderkombetare, triumfon mbi te gjithe dhe jashte pothuajse çdo parashikimi kurorezohet sot si njeriu me i fuqishem i botes dhe kjo vetem e vetem ne saje te gjenise se tij frymezuese si lider i levizjes, revolucionit me te fuqishem paqesor qe Amerika dhe bota kane njohur me pare.

Ky revolucion paqesor, qe eshte dhe njehere me i fuqishmi i koherave ne llojin e vet, jam i bindur se nuk synon te permbyse sistemin e vlerave por status quone e establishmentit te tij te vjeteruar e pse jo te semure dhe te lene mbrapa nga koha e pameshire. Deshmia me e qarte e kesaj eshte vet vazhdimi i fushates se gjithaneshme demonizuese anti Trump pas triumfit te tij nga ata qe humben, duke deshmuar nje raport te veshtire gjer ne kufijte e absurdit me realitetin e ri!

Ky revolucion nuk sunon te permbyse por te reformoje thellesisht per t'i pershtatur me realitetin dhe te ardhmen infrastrukturen institucionale, kombetare dhe nderkombetare te sistemit aktual!

Keshtu qe une besoje se motoja e Donald Trump "do te bejme Ameriken te madhe perseri", qe Presidenti Trump afirmoi perseri ne fjalimin e tij inaugural historik, eshte nje lejtmotiv i ridimensionimit te lirise ne SHBA dhe ne bote si rruga e vetme per per arritjen e qellimit te madh.

Nje "Amerike me e madhe perseri" do te thote liri me e madhe edhe ne bote. Inaugurimi i Donald Trump eshte inaugurimi i shekullit edhe sepse ekipi qe ai perzgjodhi eshte nje monument intelektual, njerezore, madheshtor i konservatorizmit, vlerat e te cilit kane ndertuar lirine e qyteterimit perendimor.

Duhet theksuar se per here te pare ne timonin e botes se lire vjen biznesi i madh me vet presidentin dhe ekipin e tij miliardiere me potencialin e tije te jashtzakonshem reformues ne radhe te pare te ekonomise se SHBA me rrezatim te fuqishem planetar!

Duke i uruar nga zemra suksese presidentit Donald Trump ne misionin e tij te madh dhe falenderuar me mirenjohje administraten e Presidentit Obama shpreh bindjen se marredheniet e shkelqyera qe ekzistojne midis dy kombeve dhe vendeve tona do te njohin dimensione te reja.

Une gjithashtu ftoj te gjithe qytetaret shqiptare te frymezohen nga ndryshimi, levizja dhe epoka Trump dhe me mencurine, guximin, vendosmerine tone qytetare te rrjeshtohemi ne anen e saj e te largojme sa me pare nga pushteti Edi Ramen, njeriun qe u perdor, qe u korruptua si mercenar nga Xhorxh Soros dhe beri veten turpi i dheut duke sulmuar me fjalorin e nje ordineri ish kandidatin, aktualisht President i 45-te i SHBA, Donald Trump!