Transmetuar më 17-01-2017, 19:37
Publicitet

Tensionet në Ballkan po rriten dhe Bashkimi Evropian duhet të ndihmojë në çtensionimin e situatës atje, tha sot ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov.

konferencën vjetore për gazetarët në Moskë, Lavrov tha se tensionet po krijohen në masë të madhe nga “politikat e atyre që imponojnë të ashtuquajtura vlera pro-evropiane, në një mënyrë të modernizuar post-kristiane, te të gjithë popujt e Ballkanit”.

Komentet e Lavrovit vijnë tre ditë pasi Serbia ka nisur një tren, të blerë në Rusi dhe me sloganin “Kosova është Serbi” drejt veriut të Kosovës.

Beogradi ka zmbrapsur trenin në momentin e fundit, përpara se të hynte në Kosovë, duke thënë se forcat kosovare të sigurisë kanë planifikuar ta sulmojnë atë.

Prishtina ka akuzuar Beogradin për provokim.

“BE-ja duhet të çtensionojë situatën dhe të sigurojë se marrëveshjet midis Beogradit dhe Prishtinës respektohen”, tha Lavrov.

“Ato përcaktojnë në mënyrë të veçantë se liria e lëvizjes së njerëzve nuk kufizohet dhe se nuk duhet të ketë agjenci shqiptare të zbatimit të ligjit në veri të Kosovës, ku jetojnë serbët”, tha Lavrov.